Portfolio

 


Projekt och anställningar inom ljud

_______________________________________

 Anställningar 

2017
- SVT, B-ljud, deltid
- Teater Bauer, ljudtekniker (feb-apr) 

2016
- Astrid Lindgrens Värld, teateravdelningen, ljudtekniker, heltid (sommarsäsong maj-sep)
- Göteborgs Stadsteater, ljudtekniker, heltid (jan-apr)

2015
- Göteborgs Stadsteater, ljudtekniker, heltid (okt-dec)
- Astrid Lindgrens värld, teateravdelningen, ljudtekniker, heltid (sommarsäsong apr-sep) 

2014      
- Astrid Lindgrens värld, teateravdelningen, ljudtekniker, heltid (sommarsäsong apr-sep) 
- Svenska Mässan, Iscen, ljudtekniker, deltid 

2013
- Svenska Mässan, Iscen, ljudtekniker, deltid 

2012    
- Svenska Mässan, Iscen, ljudtekniker, deltid 

_______________________________________

 Film

2017
- Jaqee: "Fly High", musikvideo/kortfilm (Tim Winter); A-ljud
- "Speldosan", kortfilm (Johannes Nyholm); ljudassistent på Auditory

2016
- "Fallet", FLX, serie för SVT; praktikant B-ljud
- "Skammen", dokumentär (Josefin Anderson); ljudläggning (nominerad i Tempo Dokumentärfestival) 
- "Kvinnan i klippan", boktrailer (Quarter Studios); ljudläggning
- Videotrailer för "Höstsonaten", Göteborgs Stadsteater; musik 
- "Radio 54 och det oundvikliga hotet", kortfilm (Uppdrag 54 Hammarkullen); ljudläggning

2015
- "Goda vänner", kortfilm (Miguel Martinez); ljudläggning
- "The Institute", kortfilm (Johan Andersson); ljudläggning  
- "The Living Forest", novellfilm (Alex Afshar); ljudläggning, ljuddesign, filmmusik - (Award of Merit i IndieFEST Film Awards och Best Shorts Competition 2015)  

2014
- "Delirium", novellfilm (Dimitri Latorre); ljudupptagning, ljudläggning, filmmusik
- "Till varje pris", kortfilm (Alex Afshar); ljudupptagning, filmmusik 

2012
- "Att möta dina ögon", kortfilm (Alex Afshar); filmmusik.

_______________________________________

 Scenkonst

2017
- "Vanligt folk", Teater Bauer, ljudtekniker 
- Nino Mick + Alba Bergeling, gästspel på Folkteatern, ljudtekniker

2016

- "Ninos ark", spoken word-föreställning av Nino Mick, ljuddesign
- Foajésamtal Svenska Tecknare, Folk, Folkteatern, ljudtekniker 

2015
- "Dysphoria", Cinnober teater, ljud och ljussättning - (nominerad till Årets Magi på Scenkonstgalan 2015) 

2012
- Cirkusön, nycirkusfestival på Vrångö, ljud- och ljustekniker (2 dagar) 
- Dans- och teaterfestivalen, Folkteatern, ljudtekniker 

2011
- Bullseye, talkshow (gästad av Joacim Cans), Frölunda Kulturhus, liveljud och ljudupptagning *
- Poesikvällar, Oceanen, ljudtekniker (ca 8 evenemang) 

2010
- "Storebror", interaktiv teaterföreställning, ljuddesign (endast produktion) 

2009
- "Top Girls", teaterföreställning av Scenkonstkollektivet Bataljonen, ljud- och ljustekniker (8 föreställningar på Hagateatern samt två på UngKulturDagarna i Hallunda, Stockholm) 
- "Pappersblommor", opera på Brewhouse, ljudtekniker (4 föreställningar) 

_______________________________________

Konsert

2016
- Awilas releasespelning, ljudtekniker
- Klubb Ankaret, ljudtekniker 

2015
- Göteborg Wind Orchestra, ljudtekniker (6 konserter) 
- Musik Direkt, KulturUngdom, monitortekniker (5 dagar) 
- Folk, Folkteatern, foajékonserter, ljudtekniker (4 konserter) 

2014
- West Coast Jitterbugs, danskvällar med liveband, ljudtekniker (ca 7 konserter) 
- Minneskonsert, Gillis Edman begravningsbyrå, ljudtekniker 
- Urban Spirit, Betlehemskyrkan, konsertserie med elever från Högskolan för scen och musik, ljudtekniker (4 konserter) 

2013
- West Coast Jitterbugs, danskvällar med liveband, ljudtekniker (ca 6 konserter)  
- Urban Spirit, Betlehemskyrkan, konsertserie med elever från Högskolan för scen och musik, ljudtekniker (8 konserter) 
- Minneskonsert, Gillis Edman begravningsbyrå, ljudtekniker 
- Öppen scen, Gamlestadens bibliotek, ljudtekniker 

2012
- West Coast Jitterbugs, danskvällar med liveband, ljudtekniker (ca 6 konserter) 
- Urban Spirit, Betlehemskyrkan, konsertserie med elever från Högskolan för scen och musik, ljudtekniker (8 konserter) 
- Rebetorama, grekisk jam- och allsångskväll, Oceanen, ljudtekniker 

2011
- Tip the Velvet, burlesqueklubb, ljudtekniker 
- Kulturafton, Café Cero, ljudtekniker 
- Kafé Zeppelin, konsertkvällar, ljudtekniker (ca 12 konserter) 

2010                    
- Tip the Velvet, Cabaret, Göteborg, ljudtekniker 
- Open Jam, Riksteatern, Göteborg, ljudtekniker 
- Ljudtekniker på Peace & Love-festivalens debattscen (3 dagar) 
- Kulturhamnen, cafékonserter, ljudtekniker (ca 12 konserter) 

2009
- Viskvällar på Tjörn, ljudtekniker (4 konserter) 
- Ljudtekniker och stage hand på Stora Dans, Hultsfredsfestivalen (3 dagar)
- Ljudtekniker för Johan & Djuret, Göteborgsbaserat reggaeband, på bl a  Sticky Fingers, Musikens Hus och Kontiki

2008
- Aspirant på LoB - Ljud- och Bildföreningen Chalmerskåren

_______________________________________

Övrigt

2015
- Gamerella, Global Game Jam, ljuddesign och musik 

_______________________________________

 

Utbildning

2016-2018 Filmarbetarutbildningen, YH

2015 Ljudteknik II, Örebro universitet, 7,5 hp

2014 Ljudteknik I, Örebro universitet, 7,5 hp

2014 Musikteori, Göteborgs universitet, 7,5 hp

2012 Tekniskt ljudskapande, Mittuniversitetet, 7,5 hp

2012 Ljudproduktion för teater och scenframställning, Mittuniversitetet, 7,5 hp

2011-2012 Eventteknik, yrkesutbildning, Vuxenutbildningen Partille

2009 Kulturstudier, Göteborgs universitet, 60 hp

2004-2007 Music and Production, Katedralskolan Skara 


Praktik

2017 
- SVT (studion/B-ljud, 4 veckor)
- Auditory (ljudläggning, 5 veckor)

2016

- enric Audio/FLX (B-ljud, 4 veckor)
- Cloudberry Post (ljudläggning, 2 veckor)

2012

- Folkteaterns ljudavdelning 10 veckor (bl. a. ljuddesign till "Vinter")

 

 

 

 

 

    

 

 

 

Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.(info & kontakt)